Správné hodnoty vody v bazénu se slanou vodou - Rady a tipy
Správné hodnoty vody v bazénu se slanou vodou
Hodnota chlor, tvrdost, alkalita, pH vody a jiné v bazénu se slanou vodou. Poradíme Vám, jak o slanou vodu v bazénu správně pečovat.
Kolik je třeba soli do vody v bazénu
Optimální množství bazénové mořské soli potřebné pro správnou funkci solonizační jednotky je v rozmezí 4 až 6 kg na každých 1000 litrů vody v bazénu. Ovšem každé zařízení je jiné, a proto se doporučuje držet se návodu výrobce solonizační jednotky. Sůl do bazénu je také nutno doplňovat v průběhu sezóny v závislosti na množství čerstvě dopuštěné vody. Obsah soli ve vodě lze měřit testerem pro zjištění hladiny soli.
Jak je to s chlorem v bazénu se slanou vodou
Článků, ve kterých se dovíte, že slaná bazénová voda není v žádném případě bez chloru a chemie je mnoho a nezbývá jen konstatovat, že je tomu opravdu tak. Žádná voda ke koupání se zkrátka neobejde bez chemické úpravy, a to především bez dezinfekce. Slaná voda je sice příjemnější pro ty z nás, kteří trpí kožními problémy nebo alergickou reakcí na chlor, avšak má také své úskalí. Chlor, který vzniká pomocí elektrolýzy a chemickou reakcí z bazénové soli a uvolňuje se do vody v bazénu je v podstatě základní chlor plynný. Takový chlor z vody rychle uniká a rozkládá se rychleji i vlivem slunečního záření. Je tedy třeba často kontrolovat, zda je soloninzační jednotka v provozu. V případě, že není chlor do vody dodáván v potřebném množství se kvalita vody velmi rychle horší. Ideálním řešením je chlor ve vodě stabilizovat použitím přípravku stabilizátor chloru, který se aplikuje pouze jednou ročně, a to na začátku koupací sezóny. Správná hodnota volného chloru ve slané bazénové vodě je 0,3 – 0,6 mg/l a lze ji měřit za pomocí bazénového testeru, který je dodáván v sadě i pro měření pH vody.
Může se také stát, že se do bazénu uvolní chloru moc velké množství. Hodnota při měření chloru je hodně vysoká a v bazénu by tedy neměl být nikdo přítomen. V takovém případě lze chlor snížit pomocí přípravku chlor mínus – chlor stop, který hodnotu chloru rychle sníží a umožní tak okamžité koupání bez obav.
Algicid do bazénu se slanou vodou
Velmi vhodné v slané bazénové vodě je používání algicidního přípravku. Přípravky algicid extra proti řasám a algicid extra proti řasám plus z řady Sparkly POOL velice dobře spolupracují s chlorem a zajišťují prevenci proti tvorbě řas, které jsou schopny si přivyknout i na chlor. Tento přípravek také dodává vodě jiskru.
pH, alkalita a tvrdost vody v bazénu se slanou vodou
Správná hodnota pH slané bazénové vody je základem při její úpravě a je naprosto stejná jako u vody sladké, a to v rozmezí 6,8 – 7,6. pH vody se doporučuje měřit 2 krát týdně již zmíněným testerem a okamžitě reagovat na odchylky. Tuto hodnotu lze upravit pomocí přípravků pH plus (zvýšení pH) nebo pH mínus (snížení pH).
Alkalita vody v bazénu je také velmi důležitou hodnotou. Její správné rozmezí je 80 – 120 ppm a lze ji měřit kapkovým testerem alkalita. V případě, že je celková alkalita vody nízká, zvýšíme ji pomocí přípravku alkalita plus.
Tvrdá voda v bazénu se slanou vodou přímo ovlivňuje její kvalitu. Proto bychom tuto hodnotu neměli opomíjet, naopak si zaslouží hodně naší pozornosti. I tato hodnota se dá regulovat, a to přípravkem stabilizátor tvrdosti, který je bezesporu vynikajícím pomocníkem při úpravě bazénové vody.
Více se o těchto hodnotách můžete dovědět v našich dalších článcích.
Tvrdost vody v bazénu
pH vody v bazénu
Alkalita vody v bazénu
Také další přípravky z řady Sparkly POOL pro úpravu bazénové vody např. vločkovač, vločkovač extra a projasňovač extra jsou určené do bazénu se slanou vodou a měli by být do vody aplikovány nejen při zákalech, ale preventivně 1 krát týdně.
K zazimování slané bazénové vody je tu pro Vás zazimovač extra.
Kapkový tester | pH mínus | pH plus |
Alkalita plus | Chlor mínus | Stabilizátor chloru |
Algicid extra plus | Algicid extra | Stabilizátor tvrdosti |