Tvrdost vody v bazénu - Rady a tipy
Tvrdost vody v bazénu, co to znamená? Jak snížit nebo upravit tvrdost vody? Jak změřit tvrdost vody? Jak změkčit vodu v bazénu? Jak zabránit usazování vodního kamene na stěnách bazénu?
Všem těmto otázkám se budeme věnovat v tomto článku. Poradíme vám, jak tvrdou vodu v bazénu upravit. Vše zde uvedené se týká pojmu tvrdost vody v bazénu se sladkou i slanou vodou a samozřejmě i ve vířivce.
Tvrdost vody
Pojem tvrdost vody v podstatě vyjadřuje obsah vápenatých a hořečnatých solí (vodní kámen), stejně tak i obsah železa a manganu ve vodě použité k napuštění bazénu, ať už vodou studniční nebo z vodovodního řadu.
Tvrdost vody v bazénech se nejčastěji udává v německých stupních (°N) a rozděluje se na:
Velmi měkká do 4 °N
Měkká 4 - 7 °N
Středně tvrdá 7 - 14 °N
Tvrdá 14 - 21 °N
Nad 21 °N velmi tvrdá
Optimální tvrdost bazénové vody je do 17 °N.
Proč je dobré znát tvrdost vody v bazénu
Ačkoliv to na první pohled není až tak důležitá hodnota při údržbě vody v bazénu, opak je pravdou. Tvrdost vody je jedním z nejdůležitějších faktorů, jenž přímo ovlivňuje kvalitu vody v bazénu.
Čím je bazénová voda tvrdší, tím více se usazuje vodní kámen prakticky kdekoliv, a to zejména na stěnách a dně bazénu nebo v potrubí. Může také zapříčinit ztvrdnutí pískové náplně, a tím negativně ovlivnit funkci pískové filtrace. Na těchto usazeninách se také vytváří ideální prostředí pro tvorbu řas a bakterií, která dříve či později vede k tvorbě zeleného zákalu vody v bazénu. Tyto usazeniny nejsou jen nevzhledné na pohled, ale při dlouhodobém působení mohou poškodit povrchy, na kterých vznikají. Další nepříjemnost, kterou usazeniny způsobují, je bílý až mléčný zákal vody v bazénu, který vznikne při určitých podmínkách, které usazeniny rozpustí.
Jak zjistit tvrdost vody v bazénu
Tvrdost vody si můžeme zjistit u dodavatele vody, pokud bazén napouštíme vodou z vodovodního řadu nebo k změření tvrdosti vody v bazénu použijeme např. kapkový tester tvrdost. Tento tester české výroby dokáže tvrdost vody určit velmi přesně.
Postup je jednoduchý: do baňky, která je součástí balení nabereme vodu z bazénu, nakapeme do ní pět kapek činidla č.1 a č.2 a baňku víčkem uzavřeme. Směs protřepeme. Následně se do této směsi přidává po kapkách činidlo č.3 (kapky počítáme) do chvíle, kdy směs změní barvu z červené na čistě modrou. Počet kapek činidla č.3 = počet °N.
Snížení tvrdosti, změkčení vody v bazénu
K snížení tvrdosti použijeme přípravek stabilizátor tvrdosti, který aplikujeme do vody nejlépe ihned po napuštění bazénu (především tvrdou studniční vodou), a to ještě před úpravou hodnot alkalita a pH. Aplikovat jej můžeme i během sezóny podle návodu uvedeného na jeho obale.
Tento přípravek je vhodný pro všechny typy dezinfekce, jako jsou bazény se slanou vodou, při používání bezchlorové i chlorové chemie např. bazénové tablety atd. Je taktéž vhodný pro všechny běžné materiály, ze kterých se bazény vyrábí.
Účinná látka tohoto přípravku zajistí přeměnu nerozpustných sloučenin na rozpustné, tím vodu změkčí, odstraní stávající usazeniny a zabrání tvorbě nových usazenin v bazénu, potrubí a filtraci.
Pro snížení tvrdosti vody o 1 °N se aplikuje 60 ml přípravku na každý 1 m3 (1000 l) objemu vody v bazénu. Následně se doplňuje pouze v množství odpovídajícímu objemu čerstvě dopuštěné vody.
Měřitelný rozdíl tvrdosti vody se po aplikaci přípravku dostaví za 10 - 14 dnů, během kterých může dojít k velmi silnému zakalení bazénové vody z důvodu uvedeného níže. Pokud k zákalu dojde a zároveň nebude nijak výrazný (uvidíme na dno a postupem času nebude zákal zesilovat), tak to znamená, že na stěnách bazénu nebylo velké množství usazenin a minerály byly rozpuštěny (vyselektovány) pouze z vody. V tomto případě ponecháme přípravek působit výše uvedených 10 - 14 dnů, a poté vodu vyčistíme vyvločkováním popsaném v bodu 5. níže. Po vyvločkování je také nejlepší okamžik k měření rozdílu tvrdosti před a po použití stabilizátoru tvrdosti, protože v tomto momentu leží veškeré minerály vyloučené z vody na dně bazénu. Voda je tedy změkčená.
V případě, že je bazén letitý a víme, že se na jeho stěnách již větší vrstva vodního kamene nachází, doporučujeme nejprve bazén od těchto usazenin vyčistit, a to následujícím postupem.
Po aplikaci stabilizátoru tvrdosti může dojít k výše zmíněnému velmi silnému zákalu vody. Zde již není důvodem pouze selekce minerálů z vody, ale jsou to stávající usazeniny, které stabilizátor tvrdosti může také částečně rozpustit. Rozpouštění je ovšem velmi pomalé (i několik měsíců), a proto se zákalu nemůžeme dlouhodobě zbavit i přes veškerou snahu (vločkování apod.). Je tedy mnohem výhodnější nejprve usazeniny z bazénu odstranit. K tomuto účelu slouží přípravek odstraňovač usazenin z bazénu, který bazén vyčistí „rychle“. Rychlé vyčištění napuštěného bazénu (bez ztráty vody, mechanické námahy a použití agresivních přípravků) během např. pár dní však není možné, a proto ty uvozovky. Tento přípravek umí usazeniny odstranit zcela sám, a to dokonce v plně napuštěném bazénu při zachování nezávadnosti vody vůči lidskému organismu, avšak potřebuje k tomu také nějaký čas (cca 2 - 4 týdny, v závislosti na tloušťce vrstvy usazeniny). Čištění bazénu z tohoto důvodu doporučujeme provádět mimo hlavní sezónu, tzn. brzy na jaře nebo ideálně na podzim před zazimováním.
Postup při odstraňování usazenin:
1. Upravíme hodnotu pH do správného rozmezí. Jak správně na úpravu pH vody se dozvíte zde.
2. Aplikujeme potřebné množství odstraňovače usazenin do plně napuštěného bazénu podle dávkování uvedeného na jeho obale.
3. Zapneme filtrační zařízení, aby došlo k dokonalému promísení přípravku v bazénu (cca 6 hodin v závislosti na výkonu čerpadla) a dále nastavíme spouštění filtračního zařízení alespoň na 30 minut denně (v případě, že bazén čistíme mimo sezónu). Každodenní sepnutí filtrace zajistí jak pohyb vody v potrubí, čerpadle i v nádobě s filtračním médiem (pískem apod.), kde bude také probíhat čištění, tak i zvíření dna, kam v průběhu čištění bude klesat sediment z odstraněného vodního kamene. Dále se doporučuje alespoň 1× týdně dno zvířit např. zapnutím protiproudu, robotickým vysavačem nebo mechanickým pohybem za pomoci bazénové tyče s nasazeným kartáčem apod. Tímto zvířením zajistíme přístup přípravku na dno, kam by se jinak pod sediment nemohl dostat a dno by mohlo zůstat nevyčištěné.
4. Proces čištění je u konce. Jak to poznáme?
Po ukončeném 2. týdnu od aplikace odstraňovače usazenin sledujeme čirost vody v bazénu, a to těsně před každodenním spuštěním filtrace (než-li filtrační zařízení způsobí rozvíření).
a, pokud je voda stále velmi silně neprůhledná = přípravek ještě stále pracuje. Proces čištění můžeme urychlit narušením usazeniny i manuálně např. za pomoci bazénové tyče s nasazeným kartáčem.
b, každým dnem se voda jeví být více a více průzračná a na dně je vidět odstraněný vodní kámen (ve formě jemného bílého prachu) = čištění je dokončeno.
Proces čištění je nutné nechat vždy dokončit!! V případě, že se čištění ukončí předčasně, je potřeba počítat s tím, že se zákal vody objeví znovu i po provedení posledního 5. kroku.
5. Pokud se po dokončeném čištění nachází veškerý odstraněný vodní kámen na dně a voda je prakticky čistá (průhledná), stačí dno pouze vysát. V případě, že je voda stále lehce kalná a tedy esteticky nevyhovující, provedeme ještě její vyčištění následujícím způsobem za pomoci flokulantních (vločkovacích) přípravků. Můžeme použít vločkovač, vločkovač extra nebo projasňovač extra dle dávkování uvedeného na jejich obalech. Přípravek rozpustíme/rozředíme v plastové konvi s vodou (o objemu alespoň 10 l) a rovnoměrně aplikujeme (rozléváme přes růžici) po celé ploše hladiny bazénu při vypnutém filtračním zařízení, které ponecháme mimo provoz následujících 24 - 48 hodin (čas potřebný k vysrážení nečistot je přímo úměrný síle zákalu). Během této doby do bazénu nevstupujeme a ani vodu nijak nevíříme (vodu necháme tzv. odstát). Po uplynutí této doby lze veškerý vodní kámen vysrážený na dno bazénu vysát ponorným (hadicovým) vysavačem. Vysátí dna provedeme vždy a za všech okolností do odpadu mimo filtrační zařízení!! Dále doporučujeme provést zpětný proplach filtrační jednotky neprodleně po vysátí (před tím, než začneme vodu znovu běžně filtrovat). Váš bazén bude jako nový a voda v něm se stane opět jiskrně čistou!
Proč je ideální doba k čištění bazénu právě na podzim?
Podzim je doba, kdy nás netlačí čas a máme tím možnost nechat proces čištění řádně dokončit. Další výhodou je, že vodu, kterou vypouštíme do odpadu v rámci vysátí sedimentu vodního kamene ze dna, nevypouštíme zbytečně. Vodu je totiž před zazimováním ve většině typů bazénu nutné odpustit pod trysky a skimmer a tak tuto vodu ještě využijeme.
Doporučení
Nevypouštějte před zimou, na jaře ani při problémech veškerou vodu z bazénu (každý problém vyřešíte díky našim radám a tipům). Pokud jste řešili problém s tvrdou vodou a podařil se vám zdárně vyřešit, riskujete nový boj s tímto samým problémem i v další sezóně po napuštění čerstvé (opět tvrdé) vody. Přípravek stabilizátor tvrdosti z vody neodchází a působí tak dlouhodobě.
Bazénová voda lze pro zimní období ošetřit přípravkem zazimovač extra, který zamezí nežádoucímu zezelenání vody, tvorbě řas i usazenin a ušetří vám tak nejen nemalé peníze za nové napuštění bazénu, ale i namáhavou práci s jarním čištěním.
Proti poškození bazénu rozpínajícím se ledem lze použít zimní dilatační plováky.
Závěrem bychom jakožto výrobce stabilizátoru tvrdosti chtěli obhájit jeho funkci pro případ negativního pohledu zákazníků, které samozřejmě nepotěší (z naší strany pochopitelně) způsobený zákal vody. Z chemického hlediska i z logiky věci jiný způsob než rozpuštění minerálů a následné jejich vyselektování, vyvločkování a vysátí (změkčení vody) není možný. Pokud ke stejnému účelu použijeme podobný přípravek, který bude bez reakce a k zákalu nedojde, je zde nasnadě se zamyslet nad jeho funkčností, kterou je možné i otestovat např. výše uvedeným testerem tvrdosti (před a po použití přípravků sloužících ke snížení tvrdosti vody). V žádném případě nechceme negativně hodnotit jiné přípravky, ale jen se zde snažíme osvětlit problematiku s chemickým změkčováním vody.
Všechny výše uvedené doporučené přípravky používejte v popsaném pořadí a podle návodu uvedeného na jejich obalech!!!
![]() |
![]() |
![]() |
Tester tvrdost | Stabilizátor tvrdosti | Zazimovač |
![]() |
![]() |
![]() |