Alkalita vody v bazénu - Rady a tipy
Alkalita vody v bazénu, co to znamená. Jaká je správná (optimální, ideální) hodnota alkality v bazénu. Jak snížit, zvýšit, měřit (testovat), zjistit a upravit alkalitu vody v bazénu.
Všem těmto otázkám se budeme věnovat v tomto článku. Poradíme Vám, jak alkalitu vody v bazénu upravit. Vše zde uvedené se týká pojmu alkalita v bazénu se sladkou i slanou vodou a samozřejmě i ve vířivce.
Alkalita vody
Celková alkalita vody je souhrnem bazických látek rozpuštěných ve vodě. Tyto látky zabraňují náhlému kolísání pH bazénové vody a ve vyšší míře ovlivňují účinnost dezinfekce jak chlorové, tak i bezchlorové.
Alkalita má také vliv na tvorbu sraženin různých složek z vody.
Proč je dobré znát hodnotu alkality?
Při vysoké nebo nízké hodnotě alkality (tedy nesprávné) dochází k podráždění očí a sliznic. Výrazně roste spotřeba dezinfekčních přípravků (chlor, aktivní kyslík aj.) Může se také tvořit nepříjemný zelený nebo bílý mléčný zákal v bazénové vodě.
Nízká hodnota alkality způsobuje kolísání hodnoty pH, většinou nižší pH vody a korozi kovových součástí bazénu.
Vysoká hodnota alkality způsobuje z pravidla vysoké pH a znemožňuje úpravu pH do správného rozmezí 6,8 – 7,6.
Správná hodnota celkové alkality a pH je tedy velmi důležitý faktor při úpravě bazénové vody.
Správná alkalita také dodává bazénové vodě jiskru.
Již zmíněné bazické látky se ve vodě v průběhu doby spotřebovávají a hodnota alkality se snižuje. Voda v bazénu může být matná až zašedlá, bez jiskry tzv. vyčpělá. V tomto případě se do vody aplikuje přípravek alkalita plus, který tyto látky ve vodě doplní a hodnotu alkality tak zvýší.
Jak správně postupovat při úpravě alkality.
Měření alkality
Ideální hodnota celkové alkality je 80 do 120 ppm a lze změřit kapkovým testerem alkalita.
Zvýšení alkality
Pro zvýšení celkové alkality v bazénové vodě použijeme přípravek alkalita plus.
Nikdy nezvyšujte hodnotu alkality o více než 50 ppm najednou. V případě větší úpravy alkality, opakujte celý postup až po dokončeném dokonalém promíchání přípravku v bazénu.
Snížení alkality
Snížení je podstatně složitější. pH vody se musí snížit na hodnotu 4 – 5. Takto nízké pH téměř s jistotou způsobí bílý zákal vody a je také velmi nepříznivé pro všechny kovové součásti bazénu, a proto se v praxi tato metoda příliš nepoužívá.
Jak tedy alkalitu snížit? V případě, že je hodnota alkality vysoká, bude i hodnota pH na vyšší hodnotě a bude ji tedy nutné neustále snižovat přípravkem pH mínus. Tímto častým snižováním pH vody se urychlí i spotřeba bazických látek a alkalita se postupem času sníží.
Doporučení
Nevypouštějte před zimou vodu z bazénu. Pokud jste řešili problém s alkalitou a podařil se Vám zdárně vyřešit, riskujete nový boj s tím samým problémem i v další sezóně. Bazénová voda lze pro zimní období ošetřit přípravkem zazimovač extra, který zamezí nežádoucímu zezelenání vody, tvorbě řas i usazenin a ušetří Vám tak nejen nemalé peníze za nové napuštění bazénu, ale i namáhavou práci s jarním čištěním.
Proti poškození bazénu rozpínajícím se ledem lze použít zimní dilatační plováky.
Tester alkalita | pH mínus | pH plus |
Alkalita plus | Zazimovač extra |