Zelená voda v bazénu - Rady a tipy
Zelená voda v bazénu a jak se jí zbavit? Jak odstranit a vyčistit zelenou vodu v bazénu? Co na zelenou vodu v bazénu?
Všem těmto otázkám se budeme věnovat v tomto článku. Vše zde uvedené se týká zelené vody v bazénu se sladkou i slanou vodou a samozřejmě i ve vířivce.
Zelená voda v bazénu je důsledek přemnožení řas v bazénové vodě, ať už po zimní odstávce nebo během sezóny v závislosti na míře dávkování bazénové chemie (především dezinfekce), povětrnostních podmínkách nebo vyšším provozu v bazénu.
V zimním období můžeme předejít zezelenání vody použitím přípravku zazimovač extra z řady Sparkly POOL, který je vysoce koncentrovaný, a tedy velmi účinný. Použitím tohoto přípravku předejdeme nejen problémům se zelenou vodou, ale významně si také ulehčíme jarní čištění bazénu.
Během provozu bazénu předcházíme tomuto nepříjemnému jevu správným dávkováním bazénové chemie, častou kontrolou a úpravou pH a dostatečnou dobou filtrování vody.
Pokud však k zezelenání vody v bazénu i přes naši veškerou péči a snahu o prevenci dojde, vodu vypouštět nemusíme! Poradíme vám, jak vodu jednoduše vyčistit a ušetřit tak nejen náklady za vodu, ale i mnoho práce s vyčištěním bazénu.
Odstranění zelené vody v bazénu
1. Vysátí sedimentu
Je nezbytně nutné vysát sediment řas ze dna bazénu ponorným vysavačem (hadicovým). Pokud je voda již zelená natolik, že na dno nevidíme a nelze tak určit, zda se sediment na dně nachází, je v rámci takového znečištění téměř jisté, že tam sediment opravdu leží. Vysátí provedeme do odpadu mimo filtrační zařízení!! Vysávání za pomoci robotického vysavače většinou požadovaný výsledek nepřinese (velmi jemné řasy robot rozvíří a filtr vysavače je nedokáže v plné míře zachytit). Nedůkladné vysátí dna bazénu může negativně ovlivnit výsledek čištění bazénu. Musíme si uvědomit, že jednou z vlastností chloru, který v jednom z dalších kroků použijeme k likvidaci řas, je procházení vodou směrem nahoru, a proto by v sedimentu řasy zahubil pouze na povrchu, ale nikdy pod ním. V sedimentu níže by řasy nejen přežily, ale mohly by se také dále množit. Neodsátí sedimentu bývá nejčastější chyba při likvidaci řas v bazénu. Po důkladném vysátí bazén dopustíme čistou čerstvou vodou do plné úrovně hladiny.
2. Upravíme hodnotu pH do správného rozmezí 6,8 - 7,6 (ideálně na 7,2).
pH vody je jednou z nejdůležitějších hodnot při úpravě vody v bazénu a její nesprávná hodnota bývá jednou z nejčastějších příčin problému s bazénovou vodou. Nesprávné pH totiž snižuje, a to ve velmi podstatné míře, účinnost všech přípravků, které při ošetřování vody používáme. pH vody jednoduše změříme některým z bazénových testerů. K úpravě pH použijeme přípravky pH plus (zvýšení pH) nebo pH mínus (snížení pH).
3. Je nutné zahubit řasy
Řasy spolehlivě zahubíme přípravkem chlor šok z řady Sparkly POOL, který ani při vysokých koncentracích ve vodě neodbarvuje materiály, ze kterých je bazén vyroben. K vašemu bazénu je tedy maximálně šetrný. Jeho účinná látka neobsahuje žádný vápník a díky tomu tento přípravek nezvyšuje tvrdost vody. Dávkujeme dle míry znečištění 25 - 30 gramů na každý 1 m3 (1000 l) objemu vody v bazénu.
Po aplikaci chlor šoku vodu v bazénu nepřetržitě filtrujeme 24 hodin. V případě, že máme u bazénu další okruh, ve kterém proudí bazénová voda (např. solární ohřev, tepelné čerpadlo apod.), uvedeme do provozu i jej, abychom zajistili dezinfekci chlorem i v něm. Dále doporučujeme v prvních 4 - 5 hodinách po aplikaci chlor šoku vodu a řasy v ní 2 - 3 krát co možná nejvíce zvířit, a to zejména od dna např. zapnutím protiproudu, robotickým vysavačem nebo mechanickým pohybem za pomoci bazénové tyče s nasazeným kartáčem apod. Tímto vířením zabráníme tvorbě nového sedimentu z klesajících řas na dně. Po uplynutí 24 - 48 hodin budou řasy zahubeny, avšak voda nebude naprosto čistá. Odumřelé řasy změní barvu ze zelené na šedou, částečně klesnou na dno bazénu a částečně, a to ve velmi jemné formě, se volně vznáší ve vodě.
4. Vyčistění vody v bazénu
Pro vyčištění vody doporučujeme použít velmi účinný přípravek vločkovač, vločkovač extra nebo projasňovač extra z řady Sparkly POOL dle dávkování uvedeného na jejich obalech, a to následujícím způsobem. Přípravek rozpustíme/rozředíme v plastové konvi s vodou (o objemu alespoň 10 l) a rovnoměrně aplikujeme (rozléváme přes růžici) po celé ploše hladiny bazénu při vypnutém filtračním zařízení, které ponecháme mimo provoz následujících 24 - 48 hodin včetně dalších případných okruhů. Během této doby do bazénu nevstupujeme a ani vodu nijak nevíříme (vodu necháme tzv. odstát). Po uplynutí této doby lze odumřelé řasy vysrážené na dno bazénu vysát ponorným (hadicovým) vysavačem. Vysátí provedeme do odpadu mimo filtrační zařízení!! Po vysátí bazén opět dopustíme čistou čerstvou vodou do běžné úrovně hladiny a znovu zkontrolujeme hodnotu pH, která se po dopuštění může změnit. Dále doporučujeme provést zpětný proplach filtrační jednotky neprodleně po vysátí (před tím, než začneme vodu znovu běžně filtrovat). Voda v bazénu se stane opět jiskrně čistou!
V bazénové vodě se po použití přípravku chlor šok může ještě několik dnů vyskytovat zvýšená koncentrace chloru. V případě, že je koncentrace volného chloru ve vodě vyšší než doporučená v rozmezí 0,3 - 0,6 mg/l (při teplotě vody nad 25 °C max. 0,8 mg/l), nesmí být v bazénu nikdo přítomen a je nutné vyčkat na samovolné snížení koncentrace nebo lze použít přípravek chlor mínus – chlor stop z řady Sparkly POOL, který koncentraci sníží a umožní tak opětovné koupání ve velmi krátkém čase (cca 1 hodina).
Prevence vzniku zelené vody v bazénu
K prevenci přemnožení řas v bazénové vodě slouží naše špičkové přípravky algicid extra proti řasám a algicid extra proti řasám plus, které se vyznačují vysokou efektivitou při likvidaci zárodků řas a také dodávají bazénové vodě jiskru.
![]() |
![]() |
![]() |
Chlor šok |
Vločkovač granulát | Vločkovač extra |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Projasňovač extra | Algicid extra | Chlor mínus |
![]() |
![]() |
![]() |