Řasy v bazénu - Rady a tipy
Řasy v bazénu – Rady a tipy
Řasy v bazénu, co nebo jaký přípravek použít proti řasám v bazénu. Kde se vzaly a jak se řas v bazénu zbavit jednou provždy.
Těmto otázkám se budeme věnovat v tomto článku. Poradíme Vám, jak na to. Vše zde uvedené se týká výskytu řas v bazénu se sladkou i slanou vodou a samozřejmě i ve vířivce.
Co řasy jsou a kde se vzaly
Vodní řasy jsou primitivní jednobuněčné rostliny a jejich výskyt je v našich krajích zcela běžný, bohužel bazénových vod nevyjímaje. Spory řas se do bazénu dostávají zcela jednoduše, a to z ovzduší při větru a dešti. Projevem přítomnosti řas jsou kluzké, oslizlé až mazlavé stěny i dno bazénu, a také zapáchající zelená, v některých případech dokonce hnědá až černá voda, která je nežádoucí nejen svým vzhledem, ale stává se především nebezpečná pro lidský organismus. Řasy nejčastěji způsobují kožní problémy a spouští alergie, které mohou vyústit až v poškození nervového systému a jater. Proto výskyt řas v bazénu rozhodně nepodceňujte.
Vodu napadenou řasou rozhodně není nutné vypouštět. Poradíme Vám, jak vodu v bazénu řas zbavit, vyčistit a učinit ji znovu zdravotně nezávadnou, průzračně čistou a jiskrnou.
Odstranění řas a vyčištění vody v bazénu
Nejprve je nutné zkontrolovat a popřípadě upravit pH vody do ideálního rozmezí 6,8 – 7,6, které možno změřit některým z bazénových testerů. Úpravu provedeme přípravek pH mínus nebo pH plus při zapnutém filtračním zařízení, aby došlo k dokonalému promísení přípravku v bazénové vodě.
Následně se do vody aplikuje náš vynikající přípravek chlor šok, který ani při zvýšených koncentracích neodbarvuje materiály, z kterých je bazén vyroben, je tedy k vašemu bazénu maximálně šetrný. Rovněž neobsahuje žádný vápník a díky tomu nezvyšuje tvrdost vody. Dávkujeme 15 – 20 gramů na každých 1000 litrů objemu vody v bazénu a vodu nepřetržitě filtrujeme alespoň po dobu následujících 24 hodin. Do 48 hodin od aplikace tohoto přípravku dojde k zahubení řas. Voda ale nebude naprosto čistá a bude ji nutné od zbytku uhynulých řas vyčistit.
K vyčištění vody použijeme přípravek vločkovač, vločkovač extra nebo projasňovač extra podle dávkování uvedeného na jejich obalech a vodu opět nepřetržitě filtrujeme alespoň 12 hodin. Během této doby bude část odumřelých řas zachycena ve filtrační jednotce. Následně je nutné filtrační zařízení VYPNOUT a nechat vodu odstát a nijak ji nevířit po 24 – 48 hodin, kdy tyto přípravky zajistí spojení velmi jemných neodfiltovatelných zbytků řas do tzv. vloček, které klesnou na dno bazénu, kde je bude snadné vysát ponorným vysavačem. Vysátí provedeme nejlépe mimo filtrační zařízení do odpadu nebo provedeme zpětný proplach (pročistění) filtrační náplně ihned po vysátí bazénu.
Po použití přípravku chlor šok se může, a to ještě i několik dnů v bazénové vodě vyskytovat zvýšený obsah chloru. Je-li obsah volného chloru ve vodě vyšší než doporučených 0,3 - 0,6 mg/l (při teplotě vody nad 25 °C max. 0,8 mg/l), nesmí být v bazénu nikdo přítomen a je nutno vyčkat na samovolné snížení nebo lze použít přípravek chlor mínus – chlor stop z řady Sparkly POOL, který obsah chloru okamžitě sníží a umožní tak koupání během několika hodin.
Prevence proti vzniku řas v bazénu
Nejúčinnější prevencí je používání některého z našich špičkových přípravků algicid extra proti řasám nebo algicid extra proti řasám plus, které jsou určeny k likvidaci řas, které jsou schopny si přivyknout i na chlor nebo jiný používaný typ dezinfekce, a to i při jejich správných koncentracích.
Dalším preventivním opatřením je častá kontrola všech důležitých hodnot v bazénové vodě, a to především pH, alkality, tvrdosti a již zmíněných dezinfekčních látek a jejich okamžitá úprava. O všech těchto hodnotách a jejich významu při úpravě bazénové vody se můžete dozvědět více v našich dalších článcích, které naleznete zde.
Kapkový tester | pH mínus | pH plus |
Chlor šok | Vločkovač granulát | Vločkovač extra |
Chlor mínus | Projasňovač extra | Algicid extra |