Odzimování a příprava bazénu na sezónu
Odzimování a příprava bazénu na sezónu se sladkou i slanou vodou
I když je rodinný zahradní bazén využíván jen v letních měsících roku, je třeba se o něj starat celoročně. V tomto článku Vám poradíme, jak bazén správně odzimovat a připravit pro nadcházející letní sezónu. Když je jaro již ve vzduchu, ptáčci krásně zpívají líbivé melodie a slunce začíná hřát, je čas začít přemýšlet nad odzimováním bazénu.
Odzimování bazénu je třeba učinit včas
Včasným odzimováním bazénu předcházíme problémům s vodou. Ideální doba pro zprovoznění bazénu je tehdy, kdy noční teploty již neklesají pod bod mrazu a voda v bazénu má nad 10 °C. Při teplotě vody nad 10 °C v bazénu hrozí růst řas a bakterií, a je tedy nutné začít s ošetřováním bazénové vody. Ideální přípravek k prvotnímu ošetření vody v bazénu se sladkou i slanou vodou je chlor start, který zbaví vodu všech řas, bakterií a mikroorganismů.
První krok před čištěním
Odstraníme z bazénu bazénovou krycí plachtu proti spadu nečistot v zimním období a zimní dilatační plováky, které slouží jako ochrana proti roztažnosti ledu. Vše očistíme, vysušíme a uložíme na temné a suché místo, abychom prodloužili jejich životnost. Zkontrolujeme bazén i bazénové komponenty a veškeré deformace a případné praskliny nejprve opravíme.
Čištění bazénu
V případě, že jsme bazén na zimu nezakryli je nutné odstranit nečistoty typu jehličí, listí, hmyz apod. K těmto účelům slouží bazénová síťka a bazénový ponorný vysavač, který bývá napojen prostřednictvím bazénové hadice do sací trysky bazénového čerpadla. K odstranění usazenin použijeme bazénový kartáč, kterých je na trhu velké množství typů a tvarů a díky kterým je možné čištění těžko dostupných míst v bazénu. Pokračujeme vyčištěním stěn bazénu a případné bazénové linky nad hladinou vody. Pro tento účel můžeme použít tekutý přípravek na vápenaté usazeniny, který se běžně používá na vodní kámen a rez v domácnostech. Pokud jsme před zimním obdobím aplikovali do bazénové vody přípravek zazimovač extra, čištění bazénu je o poznání jednoduší. Tento přípravek brání nejen zezelenání vody, ale také usazeninám, které nyní nemusíme odstraňovat ručně.
Zprovoznění technologií
Po vyčištění zprovozníme čerpadla, různé technologie a filtrační zařízení u kterého nezapomínáme měnit filtrační písek každé 2 roky nebo filtrační sklo po 5 ti letech. Zkontrolujeme všechny spoje a důkladně je dotáhneme. Následně doplníme vodu až do požadované úrovně. V tento moment nastává čas pro první ošetření bazénové vody.
Hodnota celkové alkality, pH a tvrdosti určuje kvalitu vody v bazénu se sladkou i slanou vodou
Jako první krok před úpravou hodnoty pH ve vodě zkontrolujeme celkovou alkalitu pomocí kapkového testeru alkalita. Ideální hodnota celkové alkality je 80 do 120 ppm. Právě nesprávná hodnota alkality může způsobovat časté kolísání pH vody. Čím je nižší alkalita, tím menší schopnost neutralizace kyselin voda má a tím se stává pH nestabilní. V tomto případě přidáme přípravek alkalita plus.
V dalším kroku upravíme hodnotu pH vody pomocí přípravků pH mínus nebo pH plus. pH vody je možné změřit pomocí testerů bazénové vody. Pro udržení jiskrně průzračné vody je bezpodmínečně nutné udržovat hodnotu pH vody ve správném rozmezí 6,8 - 7,6, voda by tedy měla být neutrální. V tomto rozmezí je zaručena nejvyšší účinnost dezinfekčních (chlorových či bezchlorových) i všech ostatních používaných přípravků bez vedlejších vlivů. Správná hodnota pH bazénové vody také zamezuje podráždění očí a pokožky.
Při nesprávné hodnotě pH se ve vodě tvoří zákaly a může dojít i k ucpání filtračního zařízení. Ve vodě se zvyšuje obsah škodlivého vázaného chloru, taková voda velmi zapáchá chlorem. Dochází k blednutí barev materiálů, ze kterých je bazén vyroben. Nesprávné pH vody také způsobuje korozi kovového příslušenství bazénu a betonu.
Další nesmírně důležitou hodnotou je tvrdost vody, které se věnujeme v článku: Tvrdost vody v bazénu
Dezinfekce bazénové vody
Po úpravě alkality, pH a tvrdosti vody je také třeba ji zbavit organických nečistot, řas a bakterií. K těmto účelům slouží několik typů přípravků, jako je chlorová chemie nebo bezchlorová chemie a bazénová sůl.
První ošetření vody v bazénu chlorem
K tomuto účelu slouží přípravek chlor start (rychlorozpustný chlorový granulát), který zajistí likvidaci řas, bakterií a mikroorganismů. Po aplikaci přípravku zapneme filtrační zařízení alespoň po dobu 24 hodin. Po uplynutí této doby již můžeme začít používat přípravky pro průběžnou dezinfekci, jako jsou např. bazénové chlorové tablety nebo chlorové tablety multifunkční.
První ošetření vody v bazénu aktivním kyslíkem
Pro první ošetření vody aktivním kyslíkem použijeme přípravek oxi šok (rychlorozpustný kyslíkový granulát). Po aplikaci přípravku zapneme filtrační zařízení alespoň po dobu 24 hodin. Po uplynutí této doby již můžeme začít používat přípravky pro průběžnou dezinfekci, jako jsou např. oxi kyslíkové tablety do bazénu. Pro správnou funkci těchto kyslíkových přípravků je nutné používat kyslíkový aktivátor oxi.
První ošetření bazénu se slanou vodou
První ošetření vody v bazénu se slanou vodou je snadné. Po dopuštění bazénu čerstvou vodu, je třeba doplnit bazénovou sůl v poměru 4-5 kg soli na 1m3 (1000l) vody. Na nutnost doplnění soli se můžeme informovat pomocí proužkového testeru. Máme-li instalovanou solonizační jednotku stačí ji uvést do provozu a vodu řádně přefiltrovat. Také v bazénech se slanou vodou je vhodné použití přípravku chlor start, který zajistí likvidaci řas, bakterií a mikroorganismů. Po aplikaci tohoto přípravku zapneme filtrační zařízení, aby došlo k dokonalému promísení přípravku alespoň po dobu 24 hodin.
Pro úspěšné ošetřování bazénové vody je nutné používat i další přípravky o kterých se můžete dozvědět více v našem dalším článku Bazénová chemie – použití přípravků. Mějte na paměti, že všechny hodnoty bazénové vody je nutné kontrolovat nejméně 1x týdně.
Kapkový tester | pH mínus | pH plus |
Tablety do bazénu | Chlor start | Zazimovač |
Oxi tablety | Oxi šok | Aktivátor oxi |